- Структура і функції материнської плати
- Пристрої на материнській платі
- Ремонт материнської плати комп’ютера
- Ремонт ноутбука та комп’ютера з пошкодженою материнською платою – основа правильної діагностики
- Ремонт материнської плати ноутбука
- Ремонт материнської плати – необхідні інструменти і досвід.
- Чи завжди необхідно замінювати материнську плату?
Структура і функції материнської плати
Материнська плата, як один з основних компонентів комп’ютера, робить ключовий вплив на його правильну роботу. Для його виготовлення використовується багатошаровий стеклоэпоксидный ламінат з мідними доріжками. Вона є основою для складання дискретних компонентів і інтегральних схем (включаючи BGA). Мідні доріжки забезпечують електричні з’єднання між паяними компонентами і роз’ємами.
Материнська плата містить схеми живлення і компоненти, сокет процесора (чи упаяний процесор), слоти оперативної пам’яті (чи упаяні плашки пам’яті), контроллер клавіатури і контролле рживлення системи (EC/KBC), чіп звукової карти, чіпсет, графічний чіп (GPU) і усі роз’єми для дисководів, приводів, зовнішніх пристроїв (наприклад, USB, аудіо, HDMI, DisplayPort, роз’їмживлення), розташовані на поверхні ламінату.
Пристрої на материнській платі
Із-за дуже маленького розміру ноутбука багато пристроїв і компоненти встановлюються безпосередньо на материнську плату. До них відносяться:
- Процесор, який може бути розміщений в процесорному сокеті або встановлений безпосередньо на ламінаті материнської плати (припаяний кульками).
- ОЗУ, встановлені у банках пам’яті або припаяні безпосередньо до ламінату материнської плати.
- Відеокарта, встановлена безпосередньо на ламінат материнської плати (BGA) або підключена через роз’єм (MXM- карта).
- Міст або мости залежно від архітектури материнської плати. Міст – це мікросхема, що відповідає за зв’язок між пристроями, підключеними до материнської плати. Він також відповідає за обробку годинника реального часу, взаємодія з NCB і bios, а також з процесором. Старіші материнські плати ділилися на південний міст і північний міст.
- Роз’єми M.2, mSATA, PCIe або SATA для підключення облаштувань зберігання даних – дисків або інших типів накопичувачів – і роз’їм mini SATA для підключення CD/DVD- приводу.
- KBC, який відповідає, зокрема, за завантаження ноутбука, управління напругою і перетворювачами, роботу програмного забезпечення, що зберігається в BIOS, і роботу клавіатури.
- BIOS, в якому зберігається основна інформація про апаратне забезпечення ноутбука, процедура POST і налаштування устаткування.
- Додаткові схеми, такі як чіп зарядки акумулятора, звуковий чіп, мережева карта, считыватель карт.
- Порти USB, AUIDIO, HDMI, VGA, LAN, роз’їм живлення, а також роз’їм для підключення акумулятора і різні роз’єми для клавіатури, тачпада, вимикача живлення, динаміків, вентиляторів, модулів і т. д.
Ремонт материнської плати комп’ютера
Що може вказувати на несправність материнської плати :
- Комп’ютер не включається
- Комп’ютер включається, але екран не працює
- Комп’ютер включається, але екран світиться білим світом
- Комп’ютер вимикається через деякий час
- Комп’ютер не може виявити жорсткий диск
- Мережева карта або Wi – Fi не працює
- Клавіатура не працює
- Порти USB не працюють
Якщо ви знайшли свою проблему в списку вище, це означає, що, ймовірно, материнська плата у вашому пристрої працює неправильно. Причина також може бути різною, але у більшості випадків це ознаки несправної материнської плати.
Ремонт ноутбука та комп’ютера з пошкодженою материнською платою – основа правильної діагностики
Для проведення ремонту необхідно провести візуальний огляд і виміри на материнській платі. У разі ушкодження плати неправильне поводження з нею може привести до поглиблення несправності. Все залежить від типу несправності, її джерела і міри ушкодження. Материнська плата може бути пошкоджена при різних обставинах, і причини несправності можуть бути різними. До них відносяться:
- Затока ноутбука – втручання рідини на материнській платі – розчин, що є електролітом, викликає коротке замикання, електрохімічну корозію, ушкодження компонентів і структури ламінату. Необхідно якнайшвидше зняти джерело живлення (блок живлення, акумулятор) і передати устаткування в сервіс. Детальніше в розділі Ремонт ланцюга живлення ноутбука
- Перенапруження від мережі – в результаті стрибків напруги, ушкодження компонентів ланцюга живлення на материнській платі.
- Спонтанне ушкодження компонентів – в результаті виробничих дефектів, зносу, перегрівання, помилок проектування, випадкових подій.
- Підключення несправних зовнішніх пристроїв – це відноситься як до пошкоджених штекерів, що викликають коротке замикання, так і до погано продуманих пристроїв (USB- нагрівачі, споживаючі надмірний струм), невідповідних блокам живлення (неправильна напруга), неправильно заземленим пристроям.
- Самостійне втручання в роботу компонентів комп’ютера – недбала заміна жорстких дисків, модулів оперативної пам’яті, відсутність захисту від ESD (електростатичного розряду), від’єднання і підключення під напругою стрічок, роз’ємів, неправильне складання ноутбука.
Ремонт материнської плати ноутбука
Під поняттям ремонт материнської плати насправді ховається дуже широкий спектр послуг і заходів, пов’язаних з ремонтом материнської плати ноутбука. Коли ноутбук не включається, не спалахують індикатори, відсутнє зображення на матриці, дуже часто це пов’язано з дефектом материнської плати.
Складність конструкції материнської плати означає, що її несправність може викликати найрізноманітніші симптоми, включаючи:
- Ноутбук не включается
- Ноутбук не виводить зображення на екран
- Ноутбук вимикається під час роботи
- Ноутбук не заряджає акумулятор
- Клавіатура не працює
- Сенсорна панель не працює
- USB- порти не працюють
- Немає звуку
- Відсутність підсвічування матриці
- Ноутбук не виявляє жорсткий диск
- Ноутбук зависає на логотипі виробника
- Ноутбук падає під час завантаження
- Сині екрани
Ремонт материнської плати – необхідні інструменти і досвід.
Для ремонту материнської плати в сервісі по обслуговуванню ноутбуків необхідно мати як потрібне устаткування (паяльник, паяльна станція гарячого повітря – Hot Air, мікроскоп – стереоскоп, відповідний пінцет, мультиметр, осцилограф, лабораторний блок живлення і так далі), так і запасні частини і документацію (схеми, Service Manual, Board View). Не варто забувати і про досвідчений персонал, який уміло використовує вищезгадані засоби для точної діагностики і усунення несправності.
Чи завжди необхідно замінювати материнську плату?
Ми часто зустрічаємося з думкою, що ушкодження материнської плати пов’язане з її заміною. Це неправда, більшість пошкоджених материнських плат можна відремонтувати, а заміна плати на нову є крайнім заходом. Сервіс на підставі досвіду виконання ремонту материнських плат може з упевненістю рекомендувати вам скористатися безкоштовною діагностикою і замовити ремонт вашої пошкодженої материнської плати.
Заміна материнської плати – дорожча операція, ніж її ремонт, а доступність нових материнських плат (не відремонтованих, з гарантією виробника) часто обмежена. Купуючи уживану материнську плату, вам доведеться зважати на невідоме минуле і стан компонента.
Сервіс по ремонту ноутбуків запрошує вас скористатися безкоштовною діагностикою. Якщо ваш ноутбук не включається, не виводить зображення, несподівано вимикається, зависає, або у вас виникли інші проблеми з роботою комп’ютера – ми допоможемо. Ремонт комп’ютерів в Майстер Комп гарантує професіоналізм виконуваних послуг, підкріплений багаторічним досвідом.